mobil
herb
  • slidebg1
  • slidebg1
  • slidebg1
Muzeum Etnografii i Rolnictwa
w Limanowej
„Reaktywowanie starego handlowego szlaku winnego między Kieżmarkiem, a Limanową”

Złożony wniosek na realizację projektu jest już po pozytywnej ocenie formalnej. Projekt realizowany ma być wspólnie z partnerem Słowackim miastem Kieżmark. W ramach projektu po naszej stronie ma być wykonana modernizacja i przebudowa Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Przebudowa polegać będzie na dobudowaniu werandy od strony wschodniej, tak jak miało to miejsce od XIX wieku aż do roku 1945.  Ówcześnie weranda pełniła funkcję wypoczynkową dla rodziny Marsów, natomiast współcześnie weranda pełniłaby funkcję kawiarni dla lokalnej społeczności. Nowe podzielenie funkcji ma na celu usprawnienie organizacji pracy muzeum. Obiekt zostałby podzielony na trzy strefy funkcjonalne: administracyjną, konferencyjną i wystawienniczą.  Każda z funkcji jest w taki sposób wydzielona, aby mogła funkcjonować samoistnie. Hol w budynku zostanie wzbogacony o szatnie, kasę biletową oraz o nową klatkę schodową wraz z windą, która umożliwi komunikację osobom niepełnosprawnym. Obiekt zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. W salach wystawowych znalazłyby się ścianki wystawiennicze dostosowane do zawieszania plansz i obrazów. Poddasze dostosowane byłoby w ten sposób, że w części wschodniej usytuowane będą biura, natomiast reszta kondygnacji będzie przeznaczona na wystawy oraz magazyn podręczny.  Część podpiwniczona również zostałaby dostosowana do działalności muzeum. Ze względu na ograniczoną dostępność światła dziennego część ta przeznaczona byłaby na salę multimedialną.

Kolejnym działaniem w ramach projektu byłaby adaptacja stodoły dworskiej przy ul. Polnej w Limanowej na muzeum wsi limanowskiej. Działanie polegać będzie na stworzeniu funkcji ekspozycyjnych, socjalnych i administracyjnych, zintegrowanych w jednej bryle. Budynek połączony będzie funkcjonalnie korytarzem podziemnym z projektowaną drugą stodołą. Budynki w swojej kubaturze obejmą stała ekspozycję elementów wsi limanowskiej. W budynku oprócz eksponatów przedstawianych w sposób nowoczesny znajdzie się również multimedialna i wystawa wprowadzająca zwiedzających w sensualny świat wiejskich zapachów dźwięków i materiałów. Eksponaty będą dostępne i dla wielu z nich zostanie stworzona przestrzeń warsztatowa (np. koła garncarskie, czy też krosna). Zarówno architektura jak i sposób eksponowania tradycyjnych elementów wsi limanowskiej łączyć będzie tradycję i nowoczesność. Zwiedzający będą mogli nabyć pamiątki, wyroby rzemieślnicze, rękodzieło artystyczne, czy spożywcze wyroby regionalne.


Koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 6 027 124 zł, przy czym dofinansowanie zakładane jest w kwocie 5 123 056 zł (85%).